
Rząd wycofuje się ze zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS!
Rząd Prawa i Sprawiedliwości po zdecydowanej odpowiedzi środowisk opozycyjnych oraz wolnościowych wycofuje się z projektu ustawy o zniesieniu limitu 30-krotności pensji minimalnej podczas naliczania składek ZUS.
Na czym polega limit?
Osoby zarabiające w ujęciu rocznym 30-krotność pensji minimalnej zwolnione są z płacenia składek ZUS.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości w ramach zbilansowanego budżetu na 2020 rok chciał znieść ten limit po to aby baza płatników ZUS powiększyła się a Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał większe dochody.
Ustawa ta wywołała niemałe zamieszanie na scenie politycznej. Marionetkowa partia Porozumienie Jarosława Gowina będąca jedną z przybudówek PiS oznajmiła że nie poprze tego projektu. Opozycyjna Partia Razem będąca jednym z 3 członków lewicowej koalicji działającej pod logiem SLD poparła ten pomysł.
Projekt ustawy dostał się również pod ostrzał niezliczonych środowisk wolnościowych z których kilka z nich czyli Stowarzyszenie Niskie Składki, Liberty Forum Poland, Instytut Misesa oraz inne wystosowały list do posłów partii opozycyjnych w którym przekonywały do zagłosowania przeciwko ustawie.
Ostatecznie na kilka godzin przed datą głosowania Prawo i Sprawiedliwość po cichu wycofało projekt ustawy