Menu

Program 500+ – dla kogo i do kiedy?

Grudzień 8, 2019 - Aktualności, Polityka
Program 500+ – dla kogo i do kiedy?

Program 500+ – dla kogo i do kiedy?

500 złotych przysługuje na każde dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Przez ile jaki jednak czas będzie ono dostępne? Wielu ekspertów w dziedzinie ekonomii alarmuje o zbliżającym się kryzysie i spowolnieniu gospodarczym. Czy 500+ zostanie utrzymane?

Rola 500+

Według zapowiedzi rządów Prawa i Sprawiedliwości 500+ na drugie a po kilku latach na każde dziecko miało być odpowiedzią na demograficzne problemy które targają Polską. Wielu ekspertów widzi przyszłość naszego państwa dość pesymistycznie przez niewydolny system emerytalny oparty na umowie pokoleniowej. Wedle owej umowy pokoleniowej na której oparty jest ZUS obecni pracujący nie płacą składek na swoje przyszłe emerytury lecz na emerytury aktualnych emerytów i rencistów.

Analiza demografii naszego państwa sugeruje że za 20-30 lat obecne pokolenie będące dziećmi pokolenia baby boomersów będzie musiało utrzymywać kilkaset tysięcy bądź miliony więcej emerytów niż będzie pracujących. Plany PiS o tym że 500+ pobudzi polskie młode rodziny do prokreacji spaliły jednak na panewce, nie nastąpił żaden znaczący wyż demograficzny który mógłby uratować Polskę przed wizją kryzysu emerytalnego za kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *